Czym kierować się podczas wyboru zabawek dla dziecka?

Zastanów się – z czym najbardziej kojarzy Ci się dzieciństwo? Z pewnością z beztroskim poznawaniem świata, oraz oczywiście z zabawkami. Każdy z nas miał w swojej kolekcji tę jedną, ukochaną zabawkę, którą uwielbiał ponad wszystkie. Zabawki w rozwoju dziecka są znacznie ważniejsze, niż może nam się wydawać – to między innymi dzięki nim dzieci uczą się wielu nowych rzeczy. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, jednak zabawki dla dzieci (tanie i sprawdzone) powinno się wybierać starannie, zwracając uwagę na wiele szczegółów. Pozwól wytłumaczyć sobie, czemu odpowiednie zabawki dla dzieci są tak ważne w ich rozwoju. 

Jakie cechy powinny mieć idealne zabawki dla dzieci?

Wybór zabawki dla dziecka nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy zabrać swojej pociechy do sklepu i pozwolić wybrać to, co najbardziej jej się podoba. Oczywiście, dla dziecka byłby to dzień idealny, jednak nie na tym rzecz polega. Jeśli chcesz kupić kolejną nową zabawkę swojemu dziecku, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Cechy, które powinna posiadać zabawka, aby można było uznać ją za naprawdę wartościową, to między innymi:

– funkcja poznawcza,

– funkcja wychowawcza, 

– funkcja usprawniająca,

– funkcja inspirująca,

– funkcja aktywizująca

Zabawki dla dzieci powinny być oczywiście dobierane na podstawie wieku. Dla niemowlaków najlepiej sprawdzą się miękkie pluszaki-przytulanki, najlepiej bez twardych elementów, z przyjemnego materiału, który jest łatwy do czyszczenia. Starsze dzieci ucieszą się z zabawek, które pozwolą im spożytkować energię – klocki, rowerki, hulajnogi, skakanki, piłki są zawsze świetnym pomysłem. 

Czy da się łączyć naukę i zabawę już od najmłodszych lat?

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko rozwijało się jak najlepiej. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na zabawki naszych dzieci. Czy wspierają pociechy w rozwoju, czy tylko zajmują im czas, nie wnosząc nic pozytywnego? Pozwól swojemu dziecku uczyć się przez zabawę – z pewnością szybko zauważysz efekty, a Twoje dziecko podziękuje Ci w przyszłości. 

Posts Tagged with…